Motywacja

Motywacja w piłce nożnej.

W piłce nożnej nic tak źle nie wpływa na piłkarzy jak nagły spadek lub całkowity brak motywacji. Bez niej zawodnik nie może sprostać wyzwaniom jakie napotyka w tym sporcie. Jeśli drużyna lub piłkarz kroczy po „złej drodze” wtedy motywowanie Twojego zawodnika staja się jeszcze ważniejsze. Zdarzyć się może, że zawodnicy są zbytnio zmotywowani co też może przynieść nieoczekiwane efekty.

Proces motywacji

Wyróżniamy dwa rodzaje motywacji: motywacja wewnętrzna (własna) oraz zewnętrzna (otrzymujemy ją od innych np. trener, znajomi, rodzina itd.). Przyglądając się procesowi motywacji, możemy zauważyć jaki wpływ ma ona na działania zawodników.

Ludzie mają kilka powodów, dla których uprawiają sport:

Potrzebują zabaw i ruchu:

  • by, być aktywnym fizycznie,
  • by, wyzbyć się nadmiaru energii i agresji,
  • by, się spełnić,
  • by, podjąć ryzyko,
  • by, zaspokoić ciekawość.

Ambicja i uznanie:

  • różnego rodzaju ambicje (np. wygrywanie zawodów),
  • uznanie z zewnątrz (znajomych, rodziny, fanów, kolegów z drużyny…),
  • granie przed widownią,
  • dla reputacji w środowisku.

Ogólnie motywy i potrzeby zawodników kierowane są przez dwa podstawowe czynniki, wiara w osiągnięcie sukcesu i strach przed porażką. To one odgrywają główną rolę w motywowaniu zawodników.

Każdy piłkarz ma marzenie, by osiągnąć sukces w piłce nożnej. Poprzez ciężką pracę i poświęcenie dąży do ich spełnienia. Na drodze pojawia się wiele przeszkód, które pokonuje dzięki ogromnemu wysiłkowi. Taki zawodnik jest wewnętrznie zmotywowany, gdyż z niego wypływa chęć osiągnięcia sukcesu.

Jednak wielu zawodników, często wystarczająco dobrych technicznie i fizycznie, by osiągnąć sukces, odnoszą porażkę. Dzieje się tak ponieważ brakuje im wiary w osiągnięcie własnego marzenia lub mają brak chęci, by spędzać czas na boisku lub siłowni.

Łatwiej jest pracować z mocno umotywowanymi zawodnikami, gdyż potrzebują oni jasno określonych celów, odpowiedniego otoczenia oraz odpowiedniej koncentracji. Jednak tacy zawodnicy nadal muszą być obserwowani, gdyż mogą szybko się znudzić i zawieść jeśli nie osiągną postawionych przed nimi celów.

Zawodników, którym brakuje motywacji, przede wszystkim trener powinien przekonać i zaszczepić wiarę, że mogą osiągnąć sukces i że jedyną drogą do tego jest ciężka praca.

Motywowanie drużyny/zawodników:

Niestety nie ma idealnej metody na motywowanie zawodników, gdyż jest ona inna dla każdego i zmienia się wraz z obecną sytuacją jak np. pozycja drużyny w tabeli. Poniższe przykłady pokazują kilka możliwości, by pomóc odpowiednio zmotywować i utrzymać motywacje zawodników:

Zrównoważony i interesujący trening.

Niezorganizowane treningi mogą de-motywować zawodników do ciężkiej pracy. Planuj treningi z wyprzedzeniem i staraj się zaspokajać potrzeby indywidualne zawodników jak i całej drużyny. Pamiętaj różnorodność nadaje smak życia. Trening powinien zawierać zarówno psychiczne jak i fizyczne walory.

Trudno jest motywować zawodników, którzy często odnoszą kontuzje. Spróbuj na przykład jeden raz w tygodniu prowadzić trening tylko z takimi zawodnikami a Twój asystent niech zajmie się pierwszą drużyną.

Wyznaczanie celów: jest bardzo użyteczne, ponieważ zawodnicy wiedzą, że jest dla nich plan i mogą porównać swoje osiągnięcia w różnych okresach czasu. Jednak, efekt motywacji zależy od atrakcyjności postawionego celu. Łatwy może prowadzić do zbyt dużej pewności siebie lub niedbałości. Z kolei za trudny może prowadzić braku wiary w siebie oraz niepewności. Staraj się wyznaczać cele dzienne, tygodniowe i długo terminowe.

Bądź entuzjastyczny, pozytywnie nastawiony i szczery. Twój entuzjazm i pozytywne nastawienie będzie miało ogromny wpływ na zawodników. Nadmieniaj pozytywne sytuacje zamiast negatywne tak często jak tylko możliwe. Bądź szczery i pewny siebie mówiąc zawodnikom o ich umiejętnościach i nad czym muszą jeszcze pracować. Pokaż im rozwiązanie jak mogą je poprawić. Nie wprawiaj swoich zawodników w zakłopotanie ale powiedz im co myślisz.

Zachęcaj i chwal. Namawiaj do zabawy i ciężkiej pracy podczas treningów i zawodów. Zawsze pochwal kiedy zawodnik podejmie ryzyko niezależnie czy osiągnie sukces czy nie. Okaż im zaufanie i weź na siebie część odpowiedzialności za porażki. Mów im, że wszyscy popełniamy błędy, wyciągamy wnioski i się na nich uczymy.

Bądź pomocny, stanowczy i miej szacunek dla zawodników.Przypomnij, że wygrywają i przegrywają jako drużyna. Zawsze słuchaj sugestii oraz obaw zawodników. Akceptuj ich takimi jakimi są i to co wnoszą do drużyny. Szanuj zawodników a oni będą Ciebie szanowali.

Poznaj swoich zawodników poprzez regularne rozmowy.

Zmieniaj twarze. Zawodnicy mogą być znudzeni widząc ciągle te same twarze. Próbuj wprowadzać nowych trenerów z nowymi i innymi pomysłami.

Wyobraźnia i motywacja. Użyj wyobraźni zawodników. Powiedz im na czym mają się skupić, opowiadaj o tym np. o ćwiczeniach technicznych lub o nadchodzącym meczu. Kiedy zawodnicy poczują, że mogą kontrolować stres są bardziej zmotywowani – daj im się zrelaksować.

W czasie rzeczywistym

Podczas meczu celem trenera jest znalezienie odpowiedniego sposobu zmotywowania drużyny. Możesz go osiągnąć poprzez przyglądanie się zawodnikom i odpowiedniej rozmowy podnoszącej na duchu. By zwiększyć lub zmniejszyć motywacje trener może wpływać poprzez nadanie mniejszej lub większej wartości końcowemu wynikowi meczu. Może również znieść presje z kluczowych zawodników poprzez wzięcie odpowiedzialności za wynik na swoje barki.

Pozycja w tabeli ma ogromne znaczenie na motywacje całej drużyny. Dlatego ważne są rozmowy przed i w trakcie meczu.

Jeśli Twoja drużyna jest na górze tabeli:największym problemem może być zbyt duża wiara we własne umiejętności i samozadowolenie. Wtedy trener musi użyć ostrych słów, by sprowadzić zawodników na ziemię. Zawodnicy mogą również być znudzeni ciągłą presją ze względu na pozycje w górze tabeli. Odpoczynek i regeneracja mogą pomóc w ponownej motywacji.

Kiedy Twoja drużyna znajduje się w środku tabeli. Drużynie która wie, że uchroni się przed spadkiem i nie uzyska wysokiego miejsca brakuje odpowiedniego bodźca do wygrania meczu. Brak ważności wygrania meczu może wprowadzać niską motywację zawodników. Receptą na zwiększenie motywacji może być wprowadzenie nowych zawodników do drużyny, zmiana systemu gry lub pozycji zawodników.

Gdy Twoja drużyna jest w dole tabeli. Drużyna, która znajduje się w dolnej części tabeli traci wiarę we własne umiejętności i wprowadza negatywną postawę lub strach przed przegraną. Trener musi usunąć ten strach. Może to zrobić mówiąc im, że muszą grać to co najlepiej potrafią, a wszystko będzie dobrze. Trener wraz z drużyną powinni skupić się na prostych rzeczach i nie wydawać indywidualnych instrukcji.

Jak już wcześniej wspomniałem rozmowa przed i w trakcie meczu odgrywa ogromną role w motywacji zawodników. Rozmowa powinna być odpowiednia do pozycji przeciwników w tabeli. Granie z drużyną, która jest niżej w tabeli może prowadzić do nadmiernej wiary w siebie, gdyż zawodnicy automatycznie myślą, że wygrają. Trener musi wyjaśnić jak ważne jest, by zawodnicy podchodzili do przeciwników z szacunkiem i musi być pewien, że zawodnicy wiedzą, że mogą osiągnąć więcej.

Dobrze zmotywowana drużyna często może pokazać różnice grając przeciwko dużo silniejsze drużynie. Grając na straconej pozycji, nie mają nic do stracenia. Wtedy trener musi wskazać zawodnikom słabe punkty przeciwników (każdy je ma) i zmotywować ich, by właśnie tam próbowali.

Rozmowa w przerwie meczu oczywiście będzie zależała od wyniku. Drużyna, która wygrywa 2:0 będzie instruowana by nie popaść w samozadowolenie. Natomiast trener może wstrząsnąć zawodnikami i zachęcić do ataku jeśli przegrywają jedną bramką dając im do zrozumienia, że mają odpowiednie umiejętności.

Wnioski:

Motywacja jest kluczowym elementem do osiągnięcia sukcesu. Wiele zależy od osobowości trenera, zainteresowania piłkarzy, by zwiększać swoje umiejętności oraz akceptacji drogi rozwoju. Ogólnie mówiąc trener powinien rozumieć czym jest motywacja i starać się znaleźć sposób, by zawodnicy z zewnętrznej motywacji znaleźli ją w sobie (wewnętrzna motywacja).

Źródło dokumentu:futbolowo instruktorpiłkinożnej(motywacja)

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości